Alerji Laboratuvarı (Deri ve Zührevi Hast.)

Laboratuarın kuruluş yılı ve kısa geçmişi

EÜTF Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Alerji Laboratuarı 1988’de Prof. Dr. Saffet Solak ve Prof. Dr. Tomris Kabakçı tarafından kurulmuştur. 1988-1991 yılları arasında Prof. Dr. Atilla VAROL ve Uzm. Dr. Sibel ALPER sorumluluğunda, 1991 sonrasından günümüze kadar ise Prof. Dr. Sibel ALPER tarafından yürütülmektedir.

Halen sorumlu öğretim üyesi ve personeli

Sorumlu Öğretim Üyesi : Prof. Dr. Sibel ALPER 

Sorumlu Personel: Hemşire Füsun KAHRAMAN

Yapılan tetkiklerin listesi

- Deri yama testi
- Fotoyama testi
- Prick test
- Fiziksel duyarlılık testleri (ultraviyole, sıcak, soğuk, basınç vs)
- Otolog serum deri testi
- Otolog plazma deri testidir.

Tetkikler hakkında hastaya yönelik kısa bilgi

Allerjik temas ekzeması tanısı, deri ve zührevi hastalıklar bölümünde yapılan patch (yama) testleri ile olmaktadır. Standart hazırlanan allerjen maddeler ve hastaların temas ettiği malzemelerden şüphelenilen maddeler, küçük yamalar içerisinde sırtınıza yapıştırılır. İki gün sonra açılır, doktor ve hemşire sırtınıza bakarak hangi maddeye karşı tepki olduğuna karar verir. Tahriş ve alerjik yanıtın kesinleştirilmesi ve olası uzayan alerjik yanıtların değerlendirilebilmesi için 24-48 saat sonra aynı bölge tekrar değerlendirilir. Fotoyama testinde, alerjiye güneş ışınlarının etkisi araştırılır ve benzer bir metot uygulanır.

Prick test ise kolun dirsekten itibaren iç kısmına özel iğneler ile uygulanır. Bir defada en fazla 30 allerjen uygulanmalıdır. Sonuçlar 20 dakika sonra değerlendirilir. Saptana alerjenden uzak kalmak tedaviye önemli katkı sağlar.

Laboratuar iletişim bilgileri ve hastane içindeki yeri

E.Ü. Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı 5.kat, Alerji Laboratuarı

Tel : 0 232 390 38 35

Sorumlu öğretim üyesi mail adresi: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

alt